Mutfak Halıları

Gösterilen sonuç sayısı: 29

89,90 ₺
89,90 ₺
89,90 ₺

MUTFAK HALISI

 

Mutfaklar, gün içinde en çok zaman geçirilen mekanlardır. Bu yüzden mutfak için seçilecek her eşya, aksesuar kullanışlı, konforlu ve şık olmalıdır. Mutfaklar aynı zamanda en çok ayakta kalınan ve genellikle zemini seramik, granit gibi soğuk malzemelerden yapılmış bölümlerdir. Bu yüzden Mutfak halısı seçerken dikkat edilmesi gereken en önemli nokta sıcak tutması, tabanının kaymamasıdır. Bunun dışında yemek pişirilen, bulaşık yıkanan, yemek yenen bir bölüm olması nedeniyle de çabuk kirlenmesi söz konusudur. Mutfak halısı leke tutmayan ve kolay temizlenebilir özelliklere sahip olmalıdır. Bunlar kullanışlılık açısından dikkat edilmesi gereken noktalardır ancak bir de sürekli zaman geçirilen mutfakların şık ve hoş görünüme sahip olması gerekir. Mutfak halısı seçerken tüm bu özellikleri taşıması gerektiği göz önünde bulundurulmalıdır.

MUTFAK HALISI BOYUTU NE KADAR OLMALIDIR?

 

Dekorasyon açısından mutfak halısı gerek rengi, gerek deseni gerekse ebatı ile değerlendirilmelidir. Öncelikle Mutfak halısı ebatına değinecek olursak, mutfağın şekli ve büyüklüğü baz alınmalıdır. Mutfak ince uzun bir alansa daha çok uzun yolluk türü mutfak halısı seçmek doğru olacaktır. Halının tüm mutfağı kaplaması hem estetik açıdan hem de kullanışlılık açısından doğru olmayacaktır. Geniş mutfaklarda dikdörtgen, yuvarlak ve kare halılar kullanılabilir. Özellikle mutfakta yemek masası varsa masanın altına sandalyeleri de içine alacak boyutta bir halı seçmek gerekir. Mutfak tezgahının önüne de aynı desen ve renklerde yolluk atılarak hem bir bütünlük sağlanmış olur hem de kullanışlı bir seçim yapılmış olur.

DEKORASYON AÇISINDAN MUTFAK HALISI SEÇİMİ

 

Günümüzde mutfaklar modern teknolojiden yararlanılarak yapılmaktadır. Zemini, tezgahı, dolapları ve hatta beyaz eşyaları ile mutfak halısının birbirini tamamlayıcı ve aynı tarzı yansıtması gerekir.  Mutfağın zemin rengi baz alındığında mutfak halısı zeminin birkaç ton açığı ya da koyusu olmalıdır. Zeminde iki renkli örneğin siyah beyaz karolar varsa mutfak dolaplarının rengine de uyacak düz canlı bir renk halı seçmek mutfağa canlılık katacaktır. Mutfak zemini düz renk ise desenli mutfak halısı kullanılabilir. Özellikle modern mutfaklarda geometrik desenli, patchwork, çizgili,  floral desenli mutfak halısı kullanılabilmektedir.

Mutfak dolaplarında kullanılan malzeme mutfak halısı seçiminde önemlidir. Siyah, gri gibi paslanmaz çelik malzemeler kullanılmış ise mutfak halısı kırmızı, turuncu, sarı gibi sıcak canlı renklerde tercih edilebilir. Çeliğin soğuk görüntüsü sıcak bir dokunuşla mekan dengelenmiş olur.

Ahşap kahverengi mutfak dolaplarına uygun mutfak halısı, kahve tonlarında, haki ve bej tonlarında nötr renklerde seçilmelidir.

Mutfakta kullanılan perde, masa örtüsü, sandalye minderleri de mutfak halısı ile uyumlu renklerde olmalıdır. Ancak mutfak halısı desenli ise perde ve diğer mefruşat ürünleri düz renk tonlarında olmalıdır. Mutfakta ayrı ayrı kullanılan desenler karmaşaya neden olabilir. Bu da hoş bir görünüm sağlamaz.

Günümüz mutfaklarında canlı renkler oldukça fazla kullanılmaktadır. Kırmızı, lacivert, yeşil gibi canlı mutfak dolap ve mobilyaları kullanılmışsa mutfak halısı mobilya renginin tonlarında olabileceği gibi kontrast bir renkte de seçilebilir. İki renkli mutfak dolapları söz konusu ise mutfak halısı her iki rengi barındıran desende ya da renklerden birinin tonunda olabilir.

Beyaz bir mutfak için mutfak halısı, romantik pastel tonlarda olabileceği gibi patchwork halı ya da renk geçişli degrade halı tercih edilebilir. Aydınlık ve ferah bir mutfağa sahip olmak için açık renkler tercih edilmelidir.

Şık bir mutfağa sahip olmak için Modda home internet sayfasında birbirinden güzel halıları bulabilir, mutfağınıza en uyumlu halıyı seçebilirsiniz. Modern mutfaklarınız için modern serisi, floral serisi, modern İskandinav geometrik ve minimalist halı serisi seçeneklerini değerlendirebilirsiniz. Klasik mutfaklarınız içinse çiçekli, geleneksel desen ve motifli, İskandinav modern el çizimi karikatür çiçek ve bitki desenli mutfak halısı modellerimizi seçebilirsiniz.

İskandinav el-boyamalı pastel kahve fincanı, mutfak gereçleri ya da meyve sebze desenli mutfak halısı modellerimiz ile sıcak hoş bir mutfağa sahip olabilirsiniz.

Modda Home mutfak halısı çeşitlerimizin tümü 30 ˚C de makinede yıkanabilmektedir. Leke tutmayan, kolay temizlenen mutfak halısı modellerimiz, 8 mm kalınlıkta olup ortası 4mm süngerdir. Polyester kadife kumaştan baskı tekniği ile imal edilmiştir. 1000 gr kaymaz pamuk tabana sahiptir. İnsan sağlığı ve doğaya zararlı madde içermemektedir.